Angina u dzieci!
Angina u dzieci.

A A A

Angina jest jedną z najczęstszych chorób bakteryjnych wieku dziecięcego. Jako że może ona doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, a sam okres chorowania na anginę nie jest dla dziecka przyjemny, należy ją jak najszybciej rozpoznać i wdrożyć odpowiednie leczenie, które wyeliminuje bakterie z dróg oddechowych. Czym charakteryzuje się rozwój anginy u najmłodszych pacjentów?

Objawy anginy u dzieci

W związku z młodym wiekiem, dziecko nie będzie demonstrowało objawów anginy w ten sam sposób co osoba dorosła. Pierwszym objawem, na który rodzic powinien zwrócić uwagę jest podwyższona temperatura ciała. W anginie wskazania termometru mogą sięgać aż do 40 stopni. Jest to ewidentnie pierwszy powód do odbycia z dzieckiem pilnej wizyty u lekarza.

Kolejnymi objawami mogą być rozdrażnienie i płaczliwość dziecka, wynikające z bólu gardła podczas przełykania. Ta dolegliwość może spowodować u niego niechęć do jedzenia i picia, co także powinno zwrócić uwagę rodziców.

Czas wystąpienia choroby

Pora roku, w której można zaobserwować objawy schorzenia również jest bardzo ważna. Infekcje wirusowe takie jak przeziębienia lub grypy znacznie częściej pojawiają się u dzieci w okresie jesienno-zimowym, natomiast anginy mogą występować przez cały rok.

Szczególnie groźna jest pora wiosenna-letnia, gdy wahania temperatur otoczenia oraz przegrzanie organizmu na skutek przebywania w słońcu mogą predysponować do zachorowania na anginę, a postępujący wzrost temperatury powietrza bywa powodem spadku czujności rodziców.

Leczenie anginy

Postępowanie terapeutyczne w anginie polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków, których działanie skupia się na wyeliminowaniu bakterii jako źródła rozwoju zakażenia. Terapia powinna odbywać się wystarczająco długo (co najmniej 10 dni), a stosowane leki powinny być dozowane w dużych dawkach. Takie postępowanie zapobiega pojawieniu się groźnych powikłań.

W terapii anginy u dzieci bardzo ważne jest także leczenie jej objawów, czyli gorączki, bólu głowy i bólu gardła. Efekt ten uzyskamy dzięki podawaniu dzieciom niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz paracetamolu – ściśle według wskazań lekarskich (u dzieci obowiązują bowiem mniejsze dawki tych preparatów niż u dorosłych). W razie wystąpienia bólu gardła idealnie sprawdzają się przeciwbólowe środki do ssania, które są przez maluchy chętnie przyjmowane ze względu na słodki i owocowy smak.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*